1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 14 marca 2022 r.

Miejskie pielgrzymowanie szlakiem kościołów stacyjnych

Zapraszając Państwa do pielgrzymowania po Poznaniu w okresie wielkopostnym pragniemy przybliżyć i zachęcić do odkrywania dawnej tradycji, obecnej w chrześcijaństwie zachodnim od czasów IV-V stulecia. W rzymskich parafiach, erygowanych najczęściej  na miejscach upamiętniających  męczenników budowano kościoły określane mianem „titulus”, czyli tytularnymi. Czas Wielkiego Postu oznaczał gromadzenie się wiernych i wędrowanie do poszczególnych świątyń – według wyznaczonego kalendarza w celu odbycia wspólnej liturgii i udziału w modlitwie.

Tą zapoznaną praktykę zaczęto przywracać  w XVI stuleciu, odnawiając ją ponownie pod koniec XX wieku. Dziś tradycja pielgrzymowania do kościołów określanych stacyjnymi, ożywiona w różnych miejscach Europy i Polski łączy w sobie oba elementy – rzymski i – miejscowy, lokalny.

Takie ubogacające duchowo powiązanie starożytności i współczesności  bliskie jest Centrum Badań im. Edyty Stein.

Zajrzyjcie Państwo na stronę  

https://stacje-poznania.blogspot.com

Dzięki zaangażowaniu dr Jerzego Kubasika możemy się  zapoznać z ciekawymi materiałami, udostępnionymi aktualnymi tekstami i kalendarzem Kościołów Stacyjnych w Poznaniu. Niech czas prowadzący nas ku Wielkiej Nocy, wypełniony refleksją, zadumą i odpowiedzią na zaistniałą sytuację wojenną u naszych Sąsiadów dopełni  pielgrzymowanie  po Poznaniu, ukazujące inne oblicze naszej codzienności.